Black Seed Oil Pure Dallah

125 ml

Vaji I Farës së Zezë 100 % natyral për cdo lloj sëmundje

Analizat laboratorike 

Vaji i farës së zezë, përmban përqindje të lartë aminoacidesh [linoleik acid], acid ky me veti të transformuara si më poshtë:

- Ndihmon sistemin imunitar dhe rrit kapacitetin e rezistencës ndaj dhimbjeve, - ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak nëpërmjet sekretimit të tij me jashtëqitje si dhe me rrugë të rishpërndarjes nga gjaku tek indet - rrit efektivitetin e fibrinit dhe ndërton qeliza të shëndosha nervore - shton spermatozoitët - rrit fuqinë e tyre si dhe kohëzgjatjen e koagulimit [mpikjes] - mban në mënyrë konstante imunitetin e lëkurës - është mjet i rëndësishëm për të ndërtuar yndyrën e qelizave nervore, - përdoret si ushqyes plotësues dhe mbështëtës natyral për sistemin imunopneumatik dhe si trajtues natyral për shumë  sëmundje veçanërisht të atyre që vijnë si rrjedhojë e dobësimit të sistemit imunitar [hipodimenisë] - ndihmon në tretjen të taijtjes së pamjaftueshme të tëmthit - nxit taitjen e acidit urik - ndihmon funksionin e shpretkës që të punojë sa më mirë - ndihmon në shërimin e migrenës - ndihmon forcimin e vitalitetit të organizmit - është kundër rraskapitjes - përmirëson imunitetin e organizmit posaçërisht në gjëndjen e sëmundjes dhe ato rekovaleshente - është kundër kallove - përmirson tretjen dhe apetitin - ul temperaturën e trupit - është kundër diaresë [barkëqitjes] - është kundër sëmundjeve bakteriale, rrajcore dhe virusale, menjanon dhimbjen e kokës [hipotenziv] - është kundër gjakderdhjes [epistaksit dhe hemofiljes] - është kundër sëmundjeve kancerogjene - mjekon sëmundjen e livirzës - pakëson nivelin e sheqerit në gjak - nxit taijtjen e qumështit tek gjidhënëset, rregullon hormonet e rritjes - ul kolesterolin në gjak etj...

Këto acide shpërbëhen në trup dhe japin këto efekte: 1. Prostaglandin PGE 1;përgjegjës për kontrollin e acarimeve dhe aktivizimin e qelizave imunitare T dhe B. Gjithashtu aktivizon punën e globilit imunitar IGE, pakëson sekretimin e Histaminës dhe të lëndëve që shkaktojnë alergji. 2. Prostaglandin PGE 2;  luan rol  vendimtar në kontrollimin e acarimeve pneumonale [në mushkëri] dhe përgjatë sistemit të frymarrjes. Ndihmon në trajtimin e asmës dhe bronkitit si dhe normalizon tensionin e gjakut. Vaji i farës së zezë është i pasur me vlera ushqyese që përmbajnë proteina dhe vlera minerale të ndryshme. Ky produkt nuk përmban gjëra të shtuara por është 100% natyral.  Farat e farës së zezë të cilat janë të një cilësie të lartë janë kompresuar në laborator të ftohtë dhe sipas kushteve të sakta të të ushqyerit. Duke ruajtur të gjithë përbërësit e tij,  pa ndryshuar strukturën e tij kimike. Shkencërisht u vërtetua se mënyra e shtrydhjes së Farës së zezë ndikon dukshëm në kualitetin e vajit të saj dhe në ruajtjen e elementeve bazë të kësaj bime dhe për këtë shtrydhja duhet bërë në rrugët e ftohta dhe sipas metodave më praktike të metodologjisë Gjermane dhe kushteve shëndetësore me qëllim të ruajtjes së elementeve efektive duke mos ndryshuar përbërjen e saj origjinale kimike.

Përdorimi

Doza e këshilluar për tu mbrojtur nga çdo sëmundje: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] nga vaji i  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur me ujë, qumesht ose caj sipas deshirës, më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë. Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë, mengjes esell dhe ne darke pas buke, deri ne normalizimin e plote te gjendjes, Mjalti është i mirë të jetë i farës së zezë.

Forcimi i mishrave të dhëmbëve: Shpërlarja e gojës me  një lugë të vogël  [kafeje]  nga vaji i farës së zezë të përzier me një lugë të vogël  [kafeje]  uthull ndihmon në forcimin e dhëmbëve dhe të mishit të dhëmbëve, kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë të gjëndjes.

Në raste nervozizmi: Hedhja e disa pikave të vaji të farës së zezë  në një filxhan me kafe qetëson sistemin nervor dhe ndihmon gjithashtu të sëmurët me kollë të keqe [kollë të thatë]. Kjo mënyrë përdoret, deri në normalizimin e gjëndjes më pas ndërpritet.

Kundër paralizës faciale dhe tetanozit: Thithja e avullit të vajit të vluar të farës së zezë, ndihmon kundër paralizës faciale dhe tetanozin dhe eliminon shkaktarët e saj. Kjo mënyrë përdoret, deri në normalizimin e gjëndjes më pas ndërpritet.

Kolla dhe asma: Fërkoni me vajin e farës së zezë  kraharorin dhe shpinën , pini 2 herë në ditë nga një lugë të vogël [kafeje] vaj të farës së zezë (mëngjes dhe darkë pas buke), gjithashtu hidhni dy lugë të vogla [kafeje] në ujë të vluar dhe thithni avullin e tij. Kjo mënyrë përdoret, deri në normalizimin e gjëndjes më pas ndërpritet.

Këputja dhe dembelizmi: Një lugë të vogël  [kafeje] vaj i farës së zezë e shoqëruar me  një gotë lëng portokalli,  pihet për çdo ditë për 10 ditë rrjesht pas buke ne mëngjes dhe më pas do të shihni ndryshim në vete menjëherë.

Aktivizimi i memorjes dhe rritja e aftesisë për të kuptuar: Një lugë të vogël [kafeje] vaj të farës së zezë e shoqëruar me 10 ml nenexhik të zier, dhe nje lugë [gjelle] mjalt të farës së zesë,  pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 10 ditë rrjesht.

Gurë në veshka, në tëmth dhe në kanalin e urinës: 250 gr fara të zeza, 250 gr  mjalt të farës së zezë,  bluhen mirë farat e zeza dhe përzihen me mjaltin e farës së zezë dhe dy lugë [gjelle] nga kjo përzierje i hedhim në një gotë të mbushur përgjysëm më ujë të ngrohtë shoqëruar me një lugë të vogël [kafeje] vaj të farës së zezë. Pihet esëll për çdo ditë për një muaj rrjesht. Deri në normalizimin e gjëndjes më pas ndërpritet.

Të vjellat e shpeshta: Një lugë e vogël [kafeje] vaj të farës së zezë dhe një lugë e vogël [kafeje] karafil i bluar, hidhen në  një filxhan lëng nenexhiku të zier dhe pihet nga kjo përzierje tre herë në ditë: mëngjes, drekë dhe darkë pas buke. Doza këshillohet sa hërë që keni të vjella të shpeshta.

Acarimi i lëkurës dhe fërkimi ndërmjet kofshëve: Lahet vendi i acaruar me ujë dhe sapun. Pasi fshihet me ndonjë copë, fërkohet mirë me vajin e farës së zezë në mbrëmje, dhe lihet ashtu deri në mëngjes. Kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut: Pihet  nje luge [kafeje] vaj i farës së zezë me çdo lloj lëngu të ngrohtë [si çaj, qumësht etj]  mëngjes dhe darkë pas buke, shkrin yndyrat dhe zgjeron damarët. Kjo mënyrë këshillohet pas buke sa herë që ka ngushtim në damarët e gjakut. 

Zbardhja e lëkurës (vënde –vënde në formë pullash): Fërkohet vëndi i sëmurë më uthull molle {lëng molle i fermentuar} e më pas me vaj të farës së zezë për çdo ditë për 15 ditë me radhë.

Reumatizma dhe dhëmbja e shpinës: Ngrohet një sasi e vajit të farës seë zezë e më pas mesazhohet fort në vëndin që ndihet dhimbje {fërkimi duhet të jëtë i fortë sikur fërkohet kocka dhe jo lëkura}. Pihet një lugë e vogël [kafeje] e vajit të farës së zezë dy herë në ditë {mengjes dhë darkë} pas buke për çdo ditë, për dy javë rrjesht.

Dhëmbja e kokës: Ngrohet vaji i farës së zezë pak dhe masazhohet koka [pasi janë njomur gishtat me vajin e vakët], duke filluar nga balli dhe duke zbritur anash fytyrës e duke përfunduar rrëzë veshëve. Pihet gjithashtu një lugë e vogël [kafeje] e vajit të farës së zezë në mëngjes esëll duke u shoqëruar dhe me një lugë [gjelle] mjalt të farës së zesë  për tre ditë rrjesht.

Shërimi nga çdo lloj sëmundje në stomak dhe aciditeti: Hidhet një lugë e vogël  [kafeje] vaj të farës së zezë në një gotë me qumësht të nxehtë  pasi perzihet,  pihet tre herë në ditë {në mengjes drekë dhë darkë} pas buke për 15 ditë me radhë..

Cdo lloj sëmundje tek femrat në lindje dhe për mbajtjen e fetusit: Një lugë e vogël [kafeje] vaj të farës së zezë e përzier me pak janesun {lat.Pimpinella anisun} dhe  një lugë [gjelle] mjalt të farës së zezë përzihen mirë të gjitha dhe kjo përzierje pihet dy herë në ditë për 40 ditë me rradhë {mengjes dhë darkë}. Përzierja këshillohet pas buke apo pas ngrenjes së diçkaje.

Dobësi seksuale: 200 gr fara të zeza të bluara përzihen me 50 gr vaj ulliri, plus 100 gr çumçakiz arab mashkull i bluar, plus 50 gr vaj xherxhiri, plus 50 gr vaj të farës së zezë, plus 20 gr mjaltë të farës së zezë, me pas përzihen të gjitha. Merret nje luge [gjelle] tre herë në ditë {mengjes drekë dhë darkë}, pas buke per afro 15 dite.

Rritja e imunitetit dhe vendosja e ekuilibrit psiqiko-tretës në trup: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë. Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë ditë në mengjes dhë darkë për një muaj rrjesht.

Migrena: Lyhet pjesa në të cilën ndihet dhimbje dy herë në ditë, dhe më pas pihet doza e këshilluar:Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël  [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë (mjalti është mirë të jetë i farës së zezë, apo çdo lloj mjalti tjetër). Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo dite derisa të ndiheni mirë.

Për pucrrat Akne: Një lugë gjelle nga vaji i  Farës së zezë hidhet në një tas me ujë të nxehtë, bëhet dush avulli me një peshqir mbi kokë një herë në ditë për 10 ditë rresht.

Acarimet e mushkërive, kolla alergjike dhe gripi: Lyhet pjesa e kraharorit butësisht, dhe më pas pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël  [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe  më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë. Pasi  përzihet  mirë  pihet kështu për çdo dite,  në mengjes dhe  darke derisa të ndiheni mirë.

Ulçeri peptik [ulçëri i stomakut]: Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë (mjalti është mirë të jetë i farës së zezë, apo çdo lloj mjalti tjetër). Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë,  ne mengjes dhe darke përgjatë një periudhe tre mujore. Largoju përdorimit të frutave të tharta si: [limoni, portokalli i thartë etj]. Këshillohet masazh i lehtë nga jashtë me vajin e farës së zezë si dhe konsumimi i shegës bashkë më cipën e saj të brëndëshme.

Acarimet gjinekologjike: Në rast acarimesh të tilla, vaji përdoret nga jashtë derisa të vërehet përmirësimi dhe nuk këshillohet asnjëhërë pirja e tij nga femrat shtatëzëna. Gjatë shtatëzanisë vaji përdoret për ruajtje nga plasaritjet e lëkurës se gjoksit, të barkut dhe të kofshëve duke u lyer me të.

Plasjet acarimet kronike dhe alergjitë e lëkurës (myku, ekzema etj): Lyhet pjesa e acaruar dy herë në ditë, dhe pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël  [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë. Pasi përzihet mirë pihet kështu në mengjes dhe darke derisa të ndiheni mirë.

Diabeti: Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël  [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle]  mjaltë. Pasi  përzihet mirë pihet kështu për çdo dite, duke u shoqëruar me një gotë të zier të çajit të pelinit. Kjo dozë përdoret për diabetikët sa herë që kanë shqetësime me rritjen e sheqerit në gjak

Ulja e kolesterolit në gjak: Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë. Pasi  përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë derisa të ndiheni mirë. Shmanguni përdorimit të yndyrnave shtazore dhe përpiquni të ulni peshën.

Impotenca: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] e farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët duke u shoqëruar  me pak lëng ftoi të egër, ambergris dhe vitaminë E. Kjo dozë pihet për çdo ditë për dy muaj rrjesht.

Hemoroide: Përzihet vaji i farës se zezë me vaj ulliri në të njëjtën masë dhe çdo ditë, pihen nga tre lugë [gjelle] {në mëngjes, drekë dhe darkë} pas buke  përgjatë  një periudhë 10 ditore. Me këtë përzierje shpërlahet fyti para gjumit një hërë në tre ditë radhasi, dhe konsumohet për çdo ditë 3 kokrra fiq për gjatë një jave. Kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Guti (cerma, sëmundje që shkakton dhimbje në kyçe, nyje dhe kupat e gjurit): Pihet doza e këshilluar: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje] e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle] mjaltë. Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo dite derisa të ndiheni mirë, dhe konsumohet sa më shumë fiku i thatë.

Shërimi i shputës së këmbës dhe thonjtë: Pjesa e dëmtuar lyhet me vaj të farës së zezë dhe më pas pihet doza e këshilluar:Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël [kafeje]  e vajit të  farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë  të vakët dhe më pas hidhet një lugë [gjelle]  mjaltë. Pasi  përzihet mirë pihet kështu për çdo dite derisa të ndiheni mirë.

Mjekimi duke mos u thinjur para kohe: Fërkohen rrënjët e flokëve me lëng limoni, lihet kështu për 15 minuta, e pastaj lahet koka me sapunin e farës së zezë më pas fshihet koka dhe lyhet me vajin e farës së zëzë. Kjo mënyrë aplikohet dy herë në javë për nje muaj rresht.

Kolli i thatë: Një lugë çaji me vaj të farës së zezë hidhet në një filxhan kafeje dhe pihet në mëngjes dhe darkë pas buke. Bëjini masazh gjoksit dhe shpinës me vajin  e farës së zezë. Kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Sëmundjet e syve  dhe mos shikimi mirë: Gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur lyeni kapakët dhe lëkurën e syve me vaj të farës së zezë. Eshtë e preferueshme që njëkohësisht dhe me lyerje të pini dhe përzierjen e cila përbëhet nga një lugë çaji me vaj të farës së zezë në një gotë me lëng karrote. Rezultatet do të duken që në muajin e parë.

Gripi dhe të zërit e hundës: Një pikë të farës së zezë e hedhim në shkopin me të cilin pastrohet veshi pastaj pastrohet brëndësia e hundës. Kjo ndihmon për ato të cilët vuajnë nga gripi dhe dhëmbja e kokës të shkaktuar nga të ftohti.

Dhimbja e dhëmbit: Gjysëm luge [kafeje] me vaj të farës së zezë hidhet në një filxhan me ujë të nxehtë dhe me këtë përzierje shpërlahet goja, pastaj hidhet një pikë prej saj tek dhëmbi që ndihet dhimbje. Ky veprim e zbut në mënyrë efikase dhimbjen e dhëmbit.

Diarreja: Pihet një lugë gjelle e vajit të Farës së zezë në një filxhan kos dy herë në ditë. Gjithashtu konsumohet oriz i zier me kos, përdoret në këtë mënyrë deri sa të kaloj diarreja.

Dhimbja e veshit: Përziehet një lugë e vogël vaj nga Fara e zezë dhe një lugë vaj ulliri, të ngrohtë pak  pikohet në vesh, pastaj të mbulohen veshët me shall ose kapelë. Kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Forcimi i kockave dhe eshtrave: Në një dhomë të ngrohtë, fëmija i zhveshur krejtësisht, shpërlahet lehtë me hala të peshkut duke i bërë masazh,  më pas me vaj të Farës së zezë  masazh dhe duke e pi tre herë në ditë nga një lugë kafeje të vajit të peshkut mëngjes, drekë dhe darkë pas buke për një muaj rresht.

Fryerja e stomakut dhe lirimi nga gazrrat: Në një filxhan të kafes apo gotës së çajit i shtohen tre pika vaj nga Fara e zezë, sa herë që kemi problema me fryerjen dhe gazrrat.

Tiroidet: Pihet një lugë gjelle vaj nga Fara e zezë dy herë në ditë: mëngjes dhe darkë pas buke, shoqëruar me 5 pika vaj kanelle në një gotë me ujë, qumësht ose caj sipas dëshirës për 15 ditë rresht.

Kundër rënies së flokëve: Fërkohet koka tërësisht me limon, lihet për 15 minuta pastaj lahet dhe thahet. Pastaj aplikohet një lugë gjelle nga vaji i  Farës  së zezë për ta lyer kokën, kjo mënyrë përdoret një herë në tre ditë për një muaj rresht.

Kundër kancerit në përgjithësi: Vëndi i sëmundjes lyhet me vaj të Farës së zezë tre herë në ditë: mëngjes, drekë dhe darkë, shoqëruar me një lugë lëng karrote pasi përzihen me njëra tjetrën pihen për tre muaj rresht.

Koliti: Ngrohet një sasi e vogël e vajit të Farës së zezë, më pas masazhohet lehtë i tërë barku me të, duke lëvizur në drejtim të akrepave të orës, përdoret në këtë mënyrë sa herë që kemi probleme me kolitin.

Plogështi: Pihet një lugë gjelle e vajit të Farës së zezë në mëngjes pas buke i shoqëruar me lëng portokalli për 10 ditë. rresht.

Lythat: Një gotë me Farë të zezë dhe gjysmë gote me lëvore të shegës hidhet në një enë. Pasi përzihen shoqërohet me një gotë uthull  molle. Ky komponim i fituar ngrohet deri në temperaturën sa mund t’i përballojë lëkura e të sëmurit. Pastaj materia e nxehtë e përfituar përzihet në masë të barabartë me vajin e Farës së zezë dhe lyhen pastaj lythat, kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Bllokimi i frymëmarjes: Pihet një lugë kafeje nga vaji i Farës së zezë në një filxhan me ujë, kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Milingjiti: Pihet një lugë kafeje nga vaji i Farës së zezë duke u shoqëruar me një filaxhan lëng manaferre në mëngjes pas buke, për një muaj rresht.

Mëlcia: Një lugë gjelle nga vaji i Farës së zezë dhe një lugë gjelle nga vaji i ullirit, hidhet në ndonjë fasho para gjunit vendoset në anën e majtë pasi të jetë ngrohur pak. Në të njëjtën kohë, duhet pi një gotë ujë të vluar me mjaltë të përzier me një lugë të vogël nga vaji i Farës së zezë. Kjo terapi duhet të zgjasë dy javë.

Pagjumësia: Një lugë kafeje nga vaji i Farës së zezë duke u shoqëruar me një filaxhan qumësht, kjo mënyrë përdoret sa herë kemi probleme me pagjumësinë.

Parrazitët në zorrë: Merrni një lugë gjelle nga vaji i Farës së zezë i shoqëruar me një lugë të vogël caj pelini i shoqërruar me një lugë kafeje qep dhe hudhër e bluar, kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Për një fytyrë të pastër: Përziehet një lugë kafeje nga vaji i  Farës së zezë me një lugë kafeje vaj ulliri dhe lyehet fytyra me të. Qëndrohet në atë gjendje për një orë, pastaj lahet fytyra me ujë dhe sapun e më pas fshihet, kjo mënyrë përdoret një herë në tre ditë, për të pasur një fytyrë të pastër e të bukur.

Prostata: Pihet një lugë gjelle nga vaji i Farës së zezë dy herë në ditë mëngjes dhe darkë pas buke,  e shoqëruar me një lugë kafeje vaj i farave të kungullit. Përdoret në këtë mënyrë për 10 ditë rresht.

Rrufa: Nxehet një sasi e vogël farë e zëzë vendoset në një napë dhe thithet me hundë, cdo ditë mëngjes dhe darkë deri në normalizimin e plotë të gjëndjes.

Sëmundjet e lëkurës në përgjithësi: Duhet të konsumohet një sasi e barabartë e vajit të Farës së zezë me lëngun e trëndafilit dhe sasia e dyfishtë e miellit të grurit [p.sh: 100 ml vaj i Farës së zezë  + 100 ml lëng trëndafili + 200 gr miell]. Vendi pastrohet mirë dhe në mëngjes drejtohet nga rrezet e diellit. Preferohet që gjatë kurimit, i sëmuri të heq dorë nga ushqimet që shkaktojnë alergji si: veza, peshku, mango etj. Përdoret në këtë mënyrë për cdo ditë për 10 ditë rresht.

Sinuset: Bëhet dush avulli me vaj të Farës së zezë me një peshqir mbi kokë, thithet avulli me hundë. Merret një lugë gjelle nga vaji i Farës së zezë çdo ditë në rastet kronike, në mëngjes pas buke, kurse tre herë në ditë në rastet akute, kjo mënyrë përdoret deri në normalizimin e plotë te gjëndjes.

Fara e zezë nuk është e dëmshme, dhe në mënyre efikase mund ta përdori çdo kush. Efektet e saj arrihen duke këmbëngulur në përdorimin e saj. Nëse merret ashtu siç këshillohet më lartë nuk do të shkaktojë kurrfarë irritimesh apo efekte ansore.

Ky vaj përmban ekuilibrin psiqiko-fizik te njeriut dhe shërben në rritjen e qelizave imunitare, vë në kontroll çdo lloj infeksioni në trup dhe gjithashtu shton gjëndrat endoktine siç janë aktivizimi i pankreasit tek të moshuarit dhe normalizon gjëndjen psiqike dhe atë të mestrunacioneve.

Vërejtje: Doza për fëmijë mbi 2 vjeç është gjysma e dozëz së këshilluar të cilën e përmëndëm më lartë.

Vini re:  Vaj i farës së zezë përdoret për gratë shtatzëna vetëm për lyerje dhe nuk këshillohet pirja e tij në muajin e 9 të shtatëzanisë, por këshillohet lyerja me të në pjesët e gjoksit, barkut  kofshëve etj…