Horsetail Oil Hemani

30 ml

Vaji i Bishtit të Kalit

Përdorim i Brendshëm

Bishtkali është i njohur për aktivitetin e tij anti-inflamator, anti-bakterial, anti-mikrobial, anti-oksidant, qetësues, dhe diuretik. Ka qenë përdorur në trajtimin e një numri problemesh shëndetësore të cilat përfshijnë kockat e brishta, flokët, dhëmbët dhe thonjtë, njolla të bardha në thonjtë, malcim, grykët, inflamacion i mukozës së gojës, çrregullime reumatike, diabet, puçrra fytyre, plagë, skuqje, djegie, ngrirje, këmbë te plasaritura dhe të lodhura, ulçërat, mos tretje ushqimi, sëmundjet kardiovaskulare, infeksionet e traktit të frymëmarrjes, bronkit, ethe, malarie, problem në fshikëz, infeksion të traktit urinar, urinim i pavetdijshëm tek fëmijët, gurët në veshka, problemet e prostatës, hemorroide, dhimbje të muskujve, tumoret, eshtra të thyer, thyerje, rrjedhje gjaku nga hundët dhe gjakderdhje të tjera të rënda.

 1. Vaji i Bishtkalit (Horsetail Oil) është i njohur edhe për të forcuar sistemin imunitar të trupit.
 2. Për sëmundjet si bronkit, koll, ftohje, gjakderdhje përdoret me te pirë.
 3. Është shumë e mire për edemën si diuretik dhe ndihmon trupin që të fillojë të prodhojë urinë.
 4. Përdoret edhe për personat me gurë në veshka për arsye të efektit të tij diuretik.
 5. Ndihmon kundër gjakderdhjes së brëndshme dhe të jashtme si dhe në mestruacionet e tepërta.
 6. Humbja e kujtesës: Hulumtimet tregojnë se mungesa e silicës në trup mund të shkaktojë humbjen e kujtesës. Vaji Bishtkalit përmban silicë të cilat mund të përmirësojnë kujtesën e keqe duke forcuar indet lidhëse të trurit, qelizat nervore dhe palcës kurrizore.
 7. Për diabetin e tipit të dytë arrin ta ulë nivelin e glukozes në 90 deri 120 min. Doza: Një lugë [çaji] nga vaji i Bishtkalit në një gotë qumështi pihet dy herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmjë pas buke për dy muaj rresht.
 8. Për kockat e dobëta dhe per thyerje. Doza: Një lugë [çaji] nga vaji i Bishtkalit në një gotë qumështi pihet dy herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmjë pas buke për tre javë rresht pastaj një javë qendrohet pushim dhe pastaj rinis kura përsëri. Përdoret në këtë mënyrë deri në normalizim të plotë të gjëndjes.

Përdorim i Jashtëm

 1. Shëron mishrat e dhëmbëve të acaruara. Doza: Një lugë [çaji] nga vaj i Bishtkalit në një gotë me ujë të ngrohtë me këtë përzierjë behet gargara tre ose katër herë në ditë, deri në normalizim të plotë të gjëndjes.
 2. Përdoret si vaj kundër rrudhave të moshës, kundër akneve. Doza: Një lugë [gjelle] nga vaji i Bishtkalit lyhet fytyra dy herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje deri në normalizim të plotë të gjëndjes. Shërben për të gjithë llojet e lëkurave.
 3. Rritja e flokëve: Hulumtimet tregojnë se vaji Bishtkalit mund të ndihmojë nxitjen e rritjes së flokëve dhe dhe mund të jetë gjithashtu i dobishëm kundër rënies së flokëve, skalpit dhe zbokthit. Doza: Një lugë [çaji] nga vaj i Bishtkalit, një lugë [çaji] nga vaj i Arrës së Kokosit, një lugë [çaji] nga vaj i Ullirit, përzihen të gjitha me njëra-tjetrën masazhoni kokën më këtë përzierje për të paktën 10 minuta 3 - 4 herë në javë deri në normalizim të plotë të gjëndjes.
 4. Për të larë flokët, shtoni 3 - 4 pika të Bishtkalit në shampon tuaj të zakonshme dhe mund të laheni normalisht.
 5. Për sëmundjet e këmbëve dhe të thonjve. Doza:  Një lugë [çaji] nga vaji i Bishtkalit lyhet vëndi në të cilin ndihet dhimbje dy herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje deri në normalizim të plotë të gjëndjes.

Per femra