Ginger Oil Hemani

30 ml

Vaji i Zenxhebilit

Përdorim të Brendshëm

Vetitë shëruse:

 1. Vaji i Zenxhebilit (Ginger Oil) është një tonik seksual, anti-parazitar.
 2. Ai është gjithashtu i dobishëm për trajtimin e ulçrës dhe të pastrimit të zorrës së trashë.
 3. Ai forcon kujtesën dhe ul sheqerin në gjak.
 4. Vaji i Zenxhebilit përdoret për të hapur oreksin.
 5. Është i dobishëm për sistemin e tretjes dhe ndihmon për të parandaluar të vjella të shoqëruara nga shtatzënia ose kemioterapia ose pas operacionit.
 6. Trajton të vjellat dhe marramëndjet gjatë udhëtimit. - Ai  është gjithashtu i dobishëm për diarrenë e shkaktuar nga bakteriet, hemorroidet dhe pastrimin e zorrës së trashë.
 7. Shërben për aktivizimin e qarkullimit të gjakut në përgjithësi dhe për aktivizimin e qarkullimit të gjakur nëpër gjymtyrë në veçanti.
 8. Është provuar se ky vaj luan një rol të rëndësishëm për mjekimin e tensionit të lartë të gjakut.
 9. Nxit djersitjen.
 10. Ndihmon në uljen e temperaturës trupore në raste pickimi.
 11. Astma popullore.
 12. Xhenxhefilli është shumë i dobishëm në lehtësimin e vështirësive në frymëmarrje nëpërmjet hapjes së rrugëkalimeve të frymëmarrjes dhe vepron si një anti-histaminë.
 13. Mjekon ulçerën.
 14. Xhenxhefilli përmban rreth 11 përbërës kimikë që kanë një ndikim anti-ulçër. Nëse kjo përzihet me mjalt, përbën zgjidhjen më të mirë në mjekimin e këtyre rasteve.
 15. Gjithashtu, përdorimi i xhenxhefillit me Makthin (Hulben) mbron mukozën e stomakut dhe shërben si një shtresë mbrojtëse.
 16. Vaji i Zenxhebilit (Ginger) është kundra salmonelës, kundra baktererive dhe kundra kërpudhave.-
 17. Vaji i Zenxhebilit ndihmon në trajtimin e diabetit është gjithashtu i dobishëm në trajtimin e dhimbjes së kokës.
 18. Për  sistemin e qarkullimit të gjakut përdoret i  përzier me vaj Hudhre (Garlic Oil) dhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër dhe në tru, e njëjta mënyrë.
 19. Vaji i Zenxhebilit ndihmon trupin për tu çlodhur dhe për tu ndiher rehat sidomos kur përzihet me çaj kamomili.
 20. Lehtëson shkarkimin e gjakut menstrual dhe është një anti-oxidant i fortë.
 21. Vaji i Zenxhebilit ndihmon për lehtësimin e artiteve dhe dhimbjes së dhëmbit.

Doza: Një lugë [çaji] nga vaji i Zenxhebilit çdo ditë me ushqim, në mëngjes dhe mbrëmje deri në normalizim të gjëndjes. Në rastet kur ju zë makina të pihet një lugë [çaji] nga vaji i Zenxhebilit, një orë para udhëtimit dhe të marrë një tjetër lugë gjatë udhëtimit n.q.s ka ndjesi se po e zë makina.

Vërejtje: - Për gratë shtatzëna përdoret vetëm në dy muajt e parë të shtatzënisë. - Mos e përdorni në qoftë se jeni të sëmurë me fshikëzën e tëmthit. - Mos e përdorni në fazat e fundit të shtatzënisë.

Përdorim të jashtëm

 1. Për Artitet:  Fshihet vendi i prekur me një përzierje në sasi të barabartë të vajit të  Zenxhebilit dhe vajit të Bajames së ëmbël dy herë në ditë në mëngjes dhe mbrëmje deri në normalizim të gjëndjes.
 2. Në rastin e dhimbjes së dhëmbit apo kundra erës së gojës bëjmë gargarë me vajin e Zenxhebilit.

Të ruhet në temperaturën e dhomës dhe larg fëmijëve.