Avocado Oil Hemani

30 ml

Vaji Avokados

Vaji i avokados përdoret si përbërësi më i zgjedhur për kujdesin ndaj lëkurës, trajtime speciale të skalpit, qëllime mjekësore etj. Vaji i avokados është i pasur me acide yndyrore, si acidi oleik, që kanë efekte të menjëhershme në lëkurën tuaj.
Vaji i avokados është rekomanduar si një trajtues efektiv i akneve, pikave të zeza, ekzemës dhe formave të tjera të inflamacioneve të lëkurës.

  •  Zbut lëkurën dhe krijon ndjeshmëri të mëndafshtë fale prezencës së acideve yndyrore të pangopura dhe vitaminës E.
  • Parandalon inflamacione të ndryshme të lëkurës dhe shërben si terapi për kruajtjet dhe irritimet. Sipas disa studimeve, vaji i avokados është efektiv edhe për sëmundjet e lëkurës.
  • Shërben si hidratues. Vaji i avokados është një hidratues shume i mire, i aftë të depërtojë thellë në lëkurë. Parandalon tharjen e lëkurës, gjë që e bën atë të jetë e hidratuar për një kohë të gjatë.
  • Trajtues i akneve. Janë 3 mënyra ndërmjet të cilave vaji ndikon te aknet; si zbutës, parandalues dhe si hidratues.
  • Kundër plakjes. Kërkimet kanë vërtetuar se vaji i avokados ka veti mahnitëse kundër plakjes, duke mundësuar mbrojtje ndaj radikaleve te lira.
  • Është mbrojtës natyral ndaj diellit. Vaji ka veprim të lartë mbrojtës ndaj diellit, gjë që parandalon djegien e lëkurës.

Përdorimi: Aplikojeni vajin e avokados si çdo hidratues tjetër, me anë të një pambuku të pastër ose ndërmjet gishtave. Sigurohuni që fytyra juaj të jetë e larë mirë, mundësisht ende e lagur që të përhapni lehtësisht vajin. Mund ta përdorni edhe si hidratues dite ose nate, është me i këshillueshëm ta aplikoni para se të flini.

Per femra