Vaji  i farës së shegës dhe dobitë e tij

Vaji i farës së shegës mund të jetë përbërësi i vetëm që keni kërkuar , për të pasur lëkurë dhe flokë të mrekullueshëm.

Ka mjaft përfitime të rëndësishme të vajit të farës së shegës, siç është aftësia e tij për të parandaluar plakjen e parakohshme, zbut pezmatimin e lëkurës, mbron zemrën, forcon sistemin...

Vaji i hudhrës dhe dobitë e tij

Hudhra përdoret si një diuretik, diaforetik dhe stimulues. Në mjeksinë antike bima është përdorur për të trajtuar tuberkulozin, kollën dhe ftohjen. Ekstraktet e hudhrave kanë treguar aktivitet antibakterial dhe antifungal me spektër të gjerë.

Në këtë artikull, ne do të përqëndrohemi te vaji i hudhrës.

Vaji i hudhrës përftohet nga hudhrat e shtypura, të ci...

Pse vaji i susamit njihet si mbreti i vajrave

Vaji i susamit është përdorur si vaj shërues për mijëra vjet.

Ai përmendet edhe në Vedas (një grup i madh tekstesh me origjinë nga India e lashtë) pasi lista e dobive të tij për shëndetin dhe bukurinë është e gjatë. Vlerësohet shumë për vetitë e tij antibakteriale, antimykotike e antiinflamatore.

I dobishëm për mirëfunksionimin e aparatit tretës...

Vaji i trëndafilit dhe dobitë e tij

Vaji i trëndafilit është në thelb një vaj esencial që bëhet duke përzier petalet e trëndafilit dhe vajra të tjerë si jojoba, vanilja ose vaji i ullirit, në varësi të shijes tuaj.

Në këtë artikull do të flasim për dobitë e vajit të trëndafilit për lëkurën dhe shëndetin. Jemi të sigurt që deri në fund të këtij artikulli do të k...

5 vajrat më të mirë për lëkurën tuaj

Vajrat esencialë janë ekstrakte natyrore të bimëve që nxirren përmes mjeteve të ndryshme (kryesisht distilim) nga bimë të të gjitha llojeve për kënaqësinë, shëndetin dhe mirëqenien tonë.

Si komponime kimike natyrore, ato janë të përbëra nga përbërës kimikë të cilët posedojnë veti terapeutike me shkallë të gjerë që punojnë...

Vaji i lajthisë dhe dobitë e tij

Lajthitë janë një ushqyes shumë i rëndësishëm për organizmin dhe e mbronjnë atë nga sëmundjet.

Ato janë të pasura me minerale dhe vitamina si  A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, biotinë, acid folik, acid oleic, acid linoleik, zink, kalcium, magnez, hekur, kalium, potasium, proteina, karbohidrate, beta-sitosterol, vitamina e minerale esenciale, sidomos vitaminën E (rreth 88%), e cila njihet për vetitë...

Vaji i limonit dhe benefitet e tij

Vaji esencial i limonit është një nga vajrat më të njohur për shkak të aromës së tij freskuese. Përfitimet shëndetësore të vajit të limonit mund t'i atribuohen karakteristikave të tij stimuluese, qetësuese, detoksifikuese, antiseptike, dezinfektuese dhe anti-kërpudhore.

* E rëndësishme për tu theksuar: Vaji esencial i limonit mund ta bëjë lëkurën tuaj më t...

Misku i Zi dhe dobitë e tij për shëndetin

Misku i Zi  konsiderohet si parfum ose vaj aromatizues, i cili nxirret nga trupi i drerit të miskut. Dreri i miskut jeton në Indi, Pakistan, Kinë, Siberi dhe Mongoli.

Ky lloj dreri përmban një gjendër që është e mbushur me misk, i cili pasi nxirret përpunohet dhe kthehet në parfum, vaj esencial etj.

Misku është pastrues natyral dhe aromatizues që i zgjat aroma, por ai përdoret edhe për tra...

Krem hidratues me boronicë

Boronicat janë një aleat i vërtetë për eshtra të shëndtshme, tretje të mirë dhe lëkurë të bukur. Ato janë të pasura me polifenole dhe antioksidantë që ruajnë elasticitetin e lëkurës, nxisin prodhimin e kolagjenit dhe reduktojnë rrudhat.

Në këtë artikull ne do ju flasim për kremin hidratues me boronice të kompanisë koreane “Chamos Acaci”.

...

Dobitë e vajit të Makadamias për lëkurën

Vaji natyral, i pastër i makadamias ka ngjyrë të verdhë të kthjellët, është fluid dhe ka aromë neutrale. Mund të përdoret në gatim (ëmbëlsira dhe skuqje), ka shije të mrekullueshme dhe vlera të pafundme ushqyese dhe kurative.

Më e rëndësishmja është se, reziston ndaj temeperaturave të nxehta më shumë se vaji i ullirit. Vaji i makadamias jeton gjatë. Në am...